Alfa: Geen aangifte schenkbelasting bij bedrijfsoverdracht

woensdag 22 juni 2011 | 0 reacties

Bij veel bedrijfsoverdrachten is het indienen van een aangifte schenkbelasting momenteel niet nodig. Dit komt door een fout in de tekst van de Successiewet. Dat concludeert Jeroen Boele, belastingadviseur bij Alfa Accountants en Adviseurs in Leeuwarden.

Door deze fout kunnen ondernemers zich nog steeds beroepen op een gunstig arrest uit 2009.

Staatssecretaris Weekers heeft aangekondigd de Successiewet op dit punt aan te passen. Hij doet dat echter pas per 1 januari 2012 terwijl de fout sinds 1 januari 2010 in de wet staat.

Het gaat voornamelijk om overdrachten in de landbouw. In die sector bevatten de maatschaps- of vennootschapscontracten vaak afspraken over de voortzetting van de onderneming als een van de firmanten uittreedt. Daarbij mogen de voortzettende firmanten het firma-aandeel overnemen tegen een relatief lage prijs, omdat anders de bedrijfscontinuïteit in gevaar komt.

In een in 2009 door Alfa gevoerde procedure heeft de Hoge Raad beslist dat in een dergelijk geval geen sprake is van een belaste schenking, mits wordt overgedragen tegen minimaal de zogenoemde lonende exploitatiewaarde. Dat arrest heeft per 1 januari 2010 geleid tot het opnemen van een fictie in de Successiewet op grond waarvan de bedoelde overdracht alsnog als belastbare schenking wordt aangemerkt.

Naar nu blijkt is die wetswijziging onvolledig geweest. Tot het moment dat de wetgever die fout repareert, kan er dus geen belastbare schenking worden geconstateerd als het bedrijf tegen de lonende exploitatiewaarde is verkocht.



  • Reageer
  • Print
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Delen

Reacties (0) | Reageer


Reageer op dit artikel


 










NBA Opleidingen

Aandeelhoudersconflicten

13 juni in Nieuwegein

Mastercourse publieke sector NBA Opleidingen

27, 28 en 29 juni in Den Haag

Mastercourse voor financieel managers

27, 28 en 29 juni in Garderen




Vacatures





CBRE Global Investors zoekt een Fund Accountant in Schiphol

Alterim zoekt een Corporate Accountant in Regio Gorichem

Hogeschool Rotterdam zoekt een Coördinator Grootboek in Rotterdam

SABIC Europe zoekt een Junior Accountant (Site) at SABIC Europe in Bergen op Zoom

Latexfalt BV zoekt een Assistent Controller bij Latexfalt BV in Koudekerk aan den Rijn