Grant Thornton slaat slag (FD)
dinsdag 24 januari 2012 |
0 reacties
Accountantskantoor Grant Thornton kondigt vandaag de overname aan van zijn kleinere branchegenoot ESJ. Grant Thornton stijgt daarmee van de 13de naar de 10de plaats in de Nederlandse accountancymarkt (gemeten naar omzet). De overname past in de consolidatieslag die al enige tijd gaande is onder de middelgrote accountantskantoren.
Accountantskantoor neemt branchegenoot ESJ over en stijgt naar plaats tien
Jeroen Piersma
Amsterdam
Bestuursvoorzitter Gerard Mulder van Grant Thornton doet met de overname een stap in de richting van zijn doelstelling om de organisatie te verdubbelen van zo'n 500 naar 1000 werknemers. Met ESJ erbij komt Grant Thornton op 700 medewerkers en een omzet van ongeveer 70 mln. Het accountantskantoor breidt zijn aanwezigheid in Nederland bovendien uit van de Randstad naar Zuidwest-Nederland.
Schaalvergroting is noodzakelijk, omdat accountantskantoren al een paar jaar te maken hebben met prijsdruk in hun kernactiviteiten, het samenstellen van jaarrekeningen en het verzorgen van de fiscale aangifte voor hun klanten. Bovendien moet er veel geïnvesteerd worden in IT-systemen, omdat het accountancywerk steeds meer geautomatiseerd raakt. Daar komt nog bij dat ook bij aantrekken van nieuwe werknemers schaal een belangrijke rol speelt.
Mulder: 'Om bij de grote mkb-ondernemingen een belangrijke positie in te nemen, moeten wij groter worden.' De doelstelling van een verdubbeling van de organisatie is nog niet bereikt. Er lopen nog andere gesprekken, zegt Mulder, zonder namen te noemen.
Andere voorbeelden van de consolidatieslag in de accountancy zijn de fusie tussen Gibo en Flynth, de overname door Accon AVM van het Limburgse kantoor ZR, en de aankondiging vorig jaar van een ambitieus groeiplan door Baker Tilly Berk. Al deze partijen proberen hun positie in het segment van mkb-bedrijven te versterken, maar kijken tegelijk met een schuin oog naar boven, naar de big four (KPMG, Ernst & Young, Deloitte en PwC).
'Er is behoefte aan een wereldwijde speler naast de big four', zegt Mulder. Nu wordt de boekencontrole (audit) van financiële instellingen en beursgenoteerde bedrijven vrijwel uitsluitend gedaan door de vier grote kantoren. In Nederland doen eigenlijk alleen Mazars en BDO een paar bedrijven in deze categorie. Mocht één van de vier omvallen dan hebben bedrijven eigenlijk nauwelijks nog keus.
Het gat tussen de big four en de subtop is volgens Mulder nog steeds heel groot. 'Die verhouding moet terug van 1 op 10 naar 1 op 5', zegt de bestuursvoorzitter van Grant Thornton. Een dergelijke slag valt eigenlijk alleen te maken als twee subtopkantoren met elkaar fuseren. 'Zo'n fusie is echter niet aan de orde', zegt Mulder. Vandaar dat Grant Thornton voortgaat op de weg van de overname van kleinere partijen. 'Er zitten nog wel wat leuke pareltjes tussen.'
Het Nederlandse Grant Thornton maakt deel uit van Grant Thornton International, een groot netwerk van zelfstandig opererende accountants- en advieskantoren, met zo n 30.000 medewerkers in 100 landen. ESJ Accountants & Belastingadviseurs zit met zo'n 175 medewerkers vooral in Zuid-west-Nederland.
Copyright (c) Het Financieele Dagblad, 2012. fd.nl
Reacties (0) | Reageer