Nederland ontsnapt aan harde sanering interne audit

vrijdag 9 oktober 2009 | 0 reacties

Bijna een kwart van de internal audit-afdelingen in de VS is dit jaar ingekrompen, zo blijkt uit onderzoek van het Institute of Internal Auditors (IIA). De gemiddelde afdeling kromp met een vijfde. In Nederland lijkt de situatie minder erg te zijn.

Wel blijkt uit het onderzoek dat bij de top 500  van de Amerikaanse bedrijven minder gesnoeid wordt op de interne audit-diensten dan bij de andere bedrijven uit het onderzoek. De gemiddelde krimp van het personeelsbestand bij Fortune 500-bedrijven bedroeg twaalf procent.

IIA-president en ceo Richard Chambers: "This may indicate that Fortune 500 companies are looking to their internal audit functions as a source of insight and assurance during the current economic crisis while they right-size their overall workforce."

Op basis van het onderzoek verwacht de IIA dat het volgend jaar weer wat beter gaat. De gemiddelde krimp van afdelingen is dan nog maar twaalf procent.

In Nederland lijkt de situatie minder dramatisch, aldus Fred Steenwinkel, voorzitter van IIA Nederland en docent interne beheersing aan de Erasmus Universiteit. "Wij hebben geen specifiek onderzoek in Nederland gehouden, maar we hebben wel een inschatting gemaakt."

"Wat we horen is dat er maar weinig mensen zijn weggestuurd, maar dat er wel veel vacatures zijn geschrapt. In Nederland lijkt het dus vooral te gaan om een bevriezing van de interne audit-diensten."

Steenwinkel heeft begrip voor de bezuinigingen op de interne audit, maar acht de maatregelen niet verstandig. "Juist als je reducties toepast moet je er met je neus bovenop zitten. Je moet namelijk kijken of er geen gaten gaan vallen bij het doorvoeren van reorganisaties. Bovendien neemt het frauderisico toe in geval van reorganisaties."

"Dan is het niet logisch dat je gaat korten op de afdeling die er bovenop zit. Ik hoor dan ook van alle kanten dat de interne audit werk zat heeft tegenwoordig."

"Anderzijds heb ik ook wel weer begrip voor de maatregelen. De interne audit-dienst valt vaak onder de voorzitter van de raad van bestuur. Als die overal op bezuinigt, is het moeilijk te verkopen als hij zijn eigen afdeling spaart."



  • Reageer
  • Print
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Delen

Reacties (0) | Reageer


Reageer op dit artikel


 










NBA Opleidingen

Aandeelhoudersconflicten

13 juni in Nieuwegein

Mastercourse publieke sector NBA Opleidingen

27, 28 en 29 juni in Den Haag

Mastercourse voor financieel managers

27, 28 en 29 juni in Garderen




Vacatures





Autec-VLT Automotive Equipment zoekt een Financial Manager / Controller in Montfoort

CBRE Global Investors zoekt een Fund Accountant in Schiphol

Alterim zoekt een Corporate Accountant in Regio Gorichem

Hogeschool Rotterdam zoekt een Coördinator Grootboek in Rotterdam

SABIC Europe zoekt een Junior Accountant (Site) at SABIC Europe in Bergen op Zoom