Sleutelrol voor controller in anticiperen op bedreigingen onderneming
donderdag 24 november 2011 |
0 reacties
In het anticiperen op kansen en bedreigingen voor een onderneming is een sleutelrol weggelegd voor controllers. Dat zeggen de respondenten in het BDO-onderzoek 'Trends in Controlling' dat dit jaar voor de tweede keer is uitgevoerd.
70 procent van de respondenten denkt echter dat de Nederlandse finance & control-professional op dit moment niet of in beperkte mate de juiste rol, verantwoordelijkheden en systemen heeft om een dergelijke functie in de onderneming te bekleden.
"Opvallend", zegt onderzoeker en partner bij BDO Pieter-Paul Saasen: "Het zijn turbulente tijden. Van de financieel specialist wordt regelmatig verwacht dat hij een sleutelrol bekleed in het anticiperen van een onderneming op de snel veranderende marktomstandigheden. De meerderheid van de respondenten in ons onderzoek geeft aan dat ze die rol wel voor zichzelf ziet weggelegd maar nog niet de juiste verantwoordelijkheden en systemen heeft om deze ook daadwerkelijk in te kunnen vullen. Hier ligt een taak voor de financieel specialist om zich meer en meer te gaan richten op risicomanagement." Juist risicomanagement daalde dit jaar op de lijst van belangrijkste uitdagingen.
Grootste professionele uitdaging
Net als vorig jaar vroeg BDO de respondenten wat ze als hun grootste professionele uitdaging zien. 'Mijn rol binnen de organisatie' staat net als toen op 1. Opvallend is dat het 'innoveren van onze producten en diensten' van de zevende naar de tweede plaats is opgeschoven. Risicomanagement is gezakt van de derde naar de vijfde plaats.
Saasen: "De respondenten zien innovatie in producten en diensten als een belangrijk instrument om in deze economisch turbulente tijden het hoofd boven water te kunnen houden."
Grootste uitdaging controllers in 2012
2012 - Uitdaging - 2011
- Mijn rol binnen de organisatie (2011: 1)
- Innoveren van onze producten / diensten (7)
- Het innoveren van de bedrijfsvoering (2)
- Kostenbesparingen doorvoeren (4)
- Risicomanagement (3)
- De toegenomen vraag om transparantie (5)
- De relatie van mijn organisatie met de fiscus (8)
- De relatie van mijn organisatie met de bank (6)
Schommelende economie heeft geen invloed
De huidige onrust op de financiële markten en de schommelde wereldeconomie heeft niet of nauwelijks invloed op de visie van de respondent op risicomanagement binnen zijn functie en werkkring:
In hoeverre verandert de huidige onrust op de financiële markten uw visie op risicomanagement binnen uw eigen functie en werkkring?
Helemaal niet: 21%
In beperkte mate: 62%
In hoge mate: 17%
In hoeverre verandert de wereldeconomie (onrustige gebieden, stijgende grondstofprijzen etc) uw visie op risicomanagement binnen uw eigen functie en werkkring?
Helemaal niet: 18%
In beperkte mate: 60%
In hoge mate: 22%
Saasen: "De respondenten hebben nogal een 'enge' blik op risicomanagement. Dat blijkt ook uit andere vragen." Slechts 9 procent zegt een externe adviseur te betrekken bij de totstandkoming van het risicomanagementbeleid. Ook blijkt het waarborgen van de betrouwbaarheid van stuurinformatie (80 keer genoemd) een relevanter argument voor het toepassen van risicomanagement dan het monitoren van de realisatie van plannen (59 keer genoemd).
"We hadden verwacht dat de respondenten het toepassen van risicomanagement juist voornamelijk als middel zagen om doelen te bereiken. Risicomanagement lijkt met name een interne aangelegenheid te zijn. Ondernemingen lopen zo het risico van bedrijfsblindheid. Het inschakelen van externe adviseurs kan dit voorkomen", aldus Saasen.
Reacties (0) | Reageer