Schaf ‘busy season’ af!

woensdag 27 januari 2010 | 6 reacties

Het is busy season bij ons op kantoor. Iedereen is 'druk, druk, druk'. Want bedrijven sluiten op 31 december de boeken, en de jaarrekeningen moeten zo snel mogelijk worden opgemaakt.

Maar waarom sluiten de boeken van 88 procent van de Nederlandse bedrijven op 31 december? Daar is in 2002 een artikel over gepubliceerd (Bart Kamp, 'Fiscal year-end choices: determinants and dynamics', The International Journal of Accounting 37). Het vergroten van de vergelijkbaarheid van cijfers met andere bedrijven lijkt slechts een kleine rol te spelen.

De belangrijkste reden om voor 31 december te kiezen, is dat dit de standaard datum is volgens de Nederlandse wetgeving. Een bedrijf mag wel een andere datum kiezen, maar dan moet dit expliciet worden aangegeven in de statuten.

In Groot-Brittanië gelden andere regels voor boekjaren: daar is het boekjaar afhankelijk van de maand van oprichting van de bv. Met als gevolg dat daar slechts 39 procent met Oud en Nieuw de boeken sluit.

Dus wij accountants lopen ons de benen uit het lijf in de eerste maanden van het jaar, alleen vanwege een in de Nederlandse wet geformuleerde standaarddatum? Ik stel voor dat we klanten wat vaker wijzen op de mogelijkheid om daarvan af te wijken.

Als beloning krijgen ze natuurlijk een mooie korting, omdat meer spreiding van het werk voor ons ook meer efficiëntie betekent. Zodat we in januari ook af en toe thuis kunnen slapen. En zodat we in mei ook nog iets te doen hebben.

David Feltkamp (NIVRA Young Professionals)


  • Reageer
  • Print
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Delen

Reacties (6) | Reageer


Reacties

Geplaatst door Mario van Buijtene - 3-4-2010 10:46:45

Een gebroken boekjaar is in de audit om de volgende redenen inefficiënt:
- veel data zijn gelijk aan het kalenderjaar zoals -jaaropgaven salarissen, -aangifte VPB/loonheffing/BTW is toerekening per kalenderjaar noodzakelijk a.g.v. tariefwijzigingen etc.
Beursfondsen publiceren meestal in februari/maart/april de jaarcijfers bij consolidatie met dochterondernemingen met gebroken boekjaren loop je direct tegen inefficiënte toerekeningen naar kalenderjaar aan.
Kortom de reden dat jij het als dienstverlener geen busy season wilt zal voor de klant niet veel zeggen gezien de nadelen van een gebroken boekjaar.

Geplaatst door David Feltkamp - 11-2-2010 10:18:49

Heer/mevrouw Van der Grinten,

Mijn betoog is dat we klanten kunnen vragen om het boekjaar aan te passen. Ik zeg niets over hoe moeilijk of makkelijk het is de statuten aan te passen.

Geplaatst door Van der Grinten - 1-2-2010 17:09:58

"De meeste bedrijven die net opgericht worden, zijn nog niet groot genoeg om voor accountantscontrole in aanmerking te komen. Dan speelt de hele discussie kalenderjaar/boekjaar dus nog niet. En voor wat betreft de bedrijven die wel door een accountant gecontroleerd worden: het veranderen van de statuten is een kleine moeite" Grootte van een BV is slechts 1 criterium, ook de statuten kunnen direct een accountantscontrole voorschrijven. En als het aanpassen van de statuten zo simpel is als u stelt dan heeft u toch uw eigen argumenten ontkracht? Er is namelijk geen probleem..

Geplaatst door David Feltkamp - 1-2-2010 15:37:32

Heer/mevrouw Eikelenstam,

Je mag inderdaad aangifte doen over je boekjaar, dit hoeft dus niet samen te vallen met het kalenderjaar.

Heer/mevrouw Van der Grinten,

De meeste bedrijven die net opgericht worden, zijn nog niet groot genoeg om voor accountantscontrole in aanmerking te komen. Dan speelt de hele discussie kalenderjaar/boekjaar dus nog niet. En voor wat betreft de bedrijven die wel door een accountant gecontroleerd worden: het veranderen van de statuten is een kleine moeite. Bij een eventuele omschakeling spelen er lastiger kwesties, zoals hoe om te gaan met het overgangsjaar (een verlengd boekjaar).

Geplaatst door Eikelenstam - 1-2-2010 9:27:49

Mag je belastingaangiften IB/VPB over een ander tijdvak doen dan het kalenderjaar? Zo niet, dan betekent het op dat punt helaas extra werk. Zeker indien er sprake is van horizontaal toezicht en er aangifte gedaan wordt over een periode die (nog) niet door de accountant is bekeken.

Geplaatst door Van der Grinten - 27-1-2010 10:03:02

"Ik stel voor dat we klanten wat vaker wijzen op de mogelijkheid om daarvan af te wijken. " Een goed initiatief, echter, de meeste klanten zullen pas na oprichting bij de accountant aankloppen. Ik zou daarom willen pleiten voor een kleine lobby richting notarissen vanuit de accountancy opdat de statuten nog tijdig gewijzigd kunnen worden op dit punt.


Reageer op dit artikel


 





Laatste reacties






Over de auteur


Archief