Nieuws

BusySeasonTalks in september: geopolitieke risico's, governance, AI en veranderingen in de accountancy

Van geopolitieke onzekerheid en betrouwbare verslaggeving tot leiderschap, kunstmatige intelligentie en de toekomst van accountantskantoren. In september kwamen bij BusySeasonTalks uiteenlopende thema’s aan bod die het accountantsberoep direct raken.

Vier afleveringen op een rij van de BST-podcast die de laatste weken zijn gepubliceerd.

# 318 Steven Maijoor over geopolitiek, toezicht en betrouwbare verslaggeving

Hosts Mucahit Cavdar en Arif Dursun spreken met Steven Maijoor, directielid van De Nederlandsche Bank (DNB) en toekomstig voorzitter van de trustees van de IFRS Foundation. Centraal staat de vraag hoe accountants en toezichthouders moeten omgaan met toenemende geopolitieke onzekerheid.

Maijoor benadrukt het belang van scenarioanalyses, cyberweerbaarheid en het tijdig signaleren van risico's bij ondernemingen. Ook de ontwikkeling van internationale verslaggevingsstandaarden, duurzaamheidsinformatie en de maatschappelijke betekenis van betrouwbare verslaggeving komt aan bod. Volgens Maijoor blijft de behoefte aan betrouwbare informatie onverminderd groot, zeker in een wereld waarin desinformatie steeds nadrukkelijker aanwezig is.

# 322 Research Made Practical: wat bepaalt effectieve governance en auditkwaliteit?

In de rubriek Research Made Practical staat universitair hoofddocent corporate governance Dennis Veltrop van de Rijksuniversiteit Groningen centraal. Aan de hand van wetenschappelijk onderzoek bespreekt hij hoe gedrag en onderlinge verhoudingen de effectiviteit van raden van commissarissen beïnvloeden. Daarbij blijkt psychologische veiligheid essentieel om kritisch tegenspraak te kunnen bieden.

Ook komt de relatie tussen accountants, cfo's en auditcommissies aan bod. Veltrop laat zien waarom auditkwaliteit niet uitsluitend afhankelijk is van de accountant zelf, maar mede wordt beïnvloed door de houding en betrokkenheid van bestuurders en commissarissen.

# 323 Menno Bonninga over AI, leiderschap en de organisatie van de toekomst

Hoe zorg je ervoor dat kunstmatige intelligentie meer wordt dan een verzameling experimenten? Die vraag staat centraal in het gesprek van Tristan Brinkert en Mitchell de Caluwe met Menno Bonninga, partner bij EY en verantwoordelijk voor AI. Hij stelt dat organisaties niet moeten beginnen bij technologie, maar bij hun strategie en ambities. Zijn uitgangspunt: eerst de mindset, vervolgens de skillset en pas daarna de toolset.

De podcast gaat daarnaast in op het herontwerpen van bedrijfsprocessen, het opleiden van medewerkers en de veranderende rol van leiderschap. AI is volgens Bonninga vooral een organisatieverandering en niet uitsluitend een technologische ontwikkeling.

# 325 Actualiteiten: consolidatie, private equity en de accountantsopleiding

In de maandelijkse actualiteitenaflevering bespreekt Marc Schweppe (Accountant.nl) met Johan Berkouwer van Van Ree Accountants en Fou-Khan Tsang van aaff de belangrijkste ontwikkelingen in de sector.

De recente naamsveranderingen bij grote accountantskantoren vormen aanleiding voor een discussie over private equity, internationale schaalvergroting en de toekomst van het partnermodel. Daarnaast komt de herziening van de eindtermen voor de accountantsopleiding aan bod. Hoe kan de opleiding aantrekkelijker en beter studeerbaar worden, zonder concessies te doen aan het niveau? Ook de instroom van nieuwe accountants en de gevolgen van technologische ontwikkelingen worden besproken.

Het volgen van de BusySeasonTalks en het terugluisteren van afleveringen kan via LinkedIn en via de bekende podcast-apps, zoals Spotify en Apple Podcasts, of via busyseasontalks.nl.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.