Nieuws

Ondernemers dragen vaker risico bij bedrijfsovername

Bij een derde van de overnames in het mkb financiert de verkoper een deel van de koopsom met zowel een achtergestelde lening als een earn-out. Kopers bedingen daarnaast vaker voorwaarden waarmee zij alsnog van de overname kunnen afzien.

Dat blijkt uit onderzoek van overnameplatform Brookz, over transacties tussen juli 2025 en juni 2026. Het aandeel overnames met een combinatie van een verkoperslening (vendor loan) en een uitgestelde betaling op basis van toekomstige resultaten (earn-out) steeg van 24 naar 33 procent. Het aandeel transacties met alleen een verkoperslening kwam uit op 30 procent, en met alleen een earn-out op 39 procent.

Ook de hoogte van het bedrag van de koopsom dat later wordt betaald, neemt toe. Bij 45 procent van de earn-outs en 32 procent van de verkopersleningen gaat het om meer dan een vijfde van het totale overnamebedrag. De meeste earn-outs hebben een looptijd van zes tot vierentwintig maanden. In 59 procent van de gevallen vormt de EBITDA de belangrijkste grondslag voor de afrekening.

Hoge prijzen

Volgens Brookz-oprichter Peter Rikhof hangt de ontwikkeling samen met de sterkere positie van kopers. "De prijzen in de mkb-overnamemarkt liggen nog altijd op een hoog niveau. Kopers zijn bereid die prijs te betalen, maar alleen als de verkoper meedraagt in het risico."

Zeven op de tien koopovereenkomsten bevatten inmiddels een of meer opschortende voorwaarden, tegenover 65 procent in 2025. Die geven kopers de mogelijkheid tijdens het overnameproces alsnog af te haken. Het boekenonderzoek is met 81 procent de meest voorkomende voorwaarde.

Bankfinanciering wordt bij 72 procent als voorwaarde gesteld, tegen 49 procent in 2024. Een zogenoemde MAC-clausule, die afhaken mogelijk maakt bij een wezenlijke verslechtering van het bedrijf, komt voor bij 51 procent. In 2024 was dat 31 procent.

Kopersmarkt

Van de ondervraagde overnameadvocaten spreekt 57 procent over een kopersmarkt in het afgelopen halfjaar. Twee derde verwacht dat kopers ook de komende zes maanden de sterkste onderhandelingspositie houden.

Aan het jaarlijkse onderzoek deden 264 overnameadvocaten mee, die samen 958 transacties begeleidden.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.