Nieuws

Europese Commissie wil snelle en voordelige registratie van bedrijven in hele EU

Het moet mogelijk worden om binnen 48 uur en voor maximaal 100 euro digitaal een bedrijf op te zetten dat kan werken in de hele EU. Dat staat in een plan van de Europese Commissie, genaamd EU Inc.

De nieuwe rechtsvorm, waarover recent op deze site al is geschreven, staat ook bekend als de Societas Europaea Unificata ('S.EU') of het '28ste regime'. De bedrijfsvorm is vooral gericht op start-ups, die vaak moeite hebben door te groeien in Europa vanwege aparte wetgeving in alle lidstaten. Vaak wijken Europese start-ups daarvoor uit naar bijvoorbeeld de VS.

EU Inc. moet het makkelijker maken om binnen de EU te starten, te opereren en te groeien, schrijft de Europese Commissie. Zo hoopt Brussel bedrijven te stimuleren naar Europa te komen of om hier te blijven.

Alternatief

Als het plan wordt aangenomen, hebben bedrijven de keuze voor de nieuwe EU Inc.-rechtsvorm of voor een van de 27 nationale rechtsvormen van de lidstaten. De Commissie benadrukt dat EU Inc. niet de nationale regels voor bedrijven vervangt, maar dat de rechtsvorm een alternatief biedt voor een bedrijf om makkelijker in meerdere EU-landen tegelijk te opereren.

EU Inc.-bedrijven zouden zich kunnen registreren in elke EU-lidstaat. Daarna zouden ze digitaal via een nieuw centraal EU-register hun belastingidentificatienummer en btw-nummer naar elke lidstaat moeten kunnen overzetten, om daar aan de slag te kunnen.

Makkelijker failliet

Ook moet het volgens de nieuwe regels makkelijker worden een bedrijf failliet te verklaren in de hele EU. Zo worden start-ups in Europa hopelijk aangemoedigd "innovatieve ideeën uit te proberen en te testen, en indien nodig opnieuw te beginnen", aldus de Commissie.

Nationale arbeids- en sociale wetgeving wordt niet aangepast door het voorstel, verzekert de Commissie. "Ze zijn op dezelfde manier van toepassing op EU Inc. als op elk ander bedrijf onder de nationale vennootschapswetgeving."

Kritiek

De Commissie hoopt dat het Europees Parlement en de lidstaten nog voor het einde van het jaar stemmen over het plan. Met name vanuit het Europees Parlement is er kritiek op het voorstel. Parlementariërs vrezen dat brievenbusfirma's makkelijker kunnen worden opgezet in EU-lidstaten.

Ook vakbonden zijn bezorgd. Zij vrezen dat de Europese regulering zal leiden tot een uitholling van arbeidsrechten.

'Nog geen 28e regime'

In een reactie stelt de Dutch Startup Association (DSA) het EU Inc. voorstel van de Europese Commissie te zien als "een belangrijke stap vooruit voor het Europese startupklimaat".

Maar de DSA is ook kritisch. "Het voorstel brengt meer harmonisatie, maar levert nog niet het echte 28ste regime dat nodig is om Europa mondiaal concurrerend te maken voor startups, scaleups en investeerders. Op het gebied van registratie en rechtszekerheid blijven fundamentele vragen bestaan", aldus de reactie. 

De DSA roept het Europees Parlement, de Raad en de Nederlandse overheid op om in de komende onderhandelingen de lat hoger te leggen. 

 

Bron: ANP/Accountant

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.