Nieuws

PwC: belastingbijdrage bedrijven groeit in verhouding harder

Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.

Dat schrijft PwC in haar jaarlijkse rapport over de belastingbijdrage van het Nederlandse bedrijfsleven. "Daarmee groeit de fiscale bijdrage van het bedrijfsleven in verhouding harder dan de Nederlandse economie, die in 2025 met 1,8 procent toenam", aldus de publicatie.

“Vergeleken met 2024 nam het bedrag aan betaalde belastingen en premies met 6,8 procent toe, terwijl de door bedrijven geïnde belastingen met 5,1 procent stegen”, stelt Barbara Baarsma, hoofdeconoom van PwC. “Gecorrigeerd voor inflatie resteert een reële groei van respectievelijk 3,4 procent en 1,7 procent. De directe belastingbijdrage van bedrijven – dus wat zij zelf afdragen – komt daarmee uit op meer dan een kwart (26,0 procent) van alle belasting- en premie-inkomsten van de overheid.”

Baarsma geeft aan dat de totale overheidsinkomsten in 2025 stegen naar 457,3 miljard euro, tegen 436,5 miljard euro in 2024 en 411,7 miljard euro in 2023. Van dat bedrag bestaat 68 procent uit belastingen en 32 procent uit sociale premies. Na correctie voor inflatie groeiden de inkomsten in 2025 met 1,4 procent. “Daarmee stijgen de belastingontvangsten minder snel dan in 2024, maar de rol van het bedrijfsleven als drager van die inkomsten wordt wel groter”, stelt Baarsma. 

Bedrijven spil in belastinginning

De cijfers laten zien dat het bedrijfsleven niet alleen belangrijk is als belastingbetaler, maar ook als uitvoerder van het belastingstelsel. Bijna 44 procent van alle belasting- en premieontvangsten wordt door bedrijven geïnd en afgedragen aan de Belastingdienst. Zij doen dat via 21 verschillende belastingen en premies, waaronder loonbelasting, btw en diverse sociale fondsen. In absolute termen namen vooral de loonbelasting (+4,5 miljard euro) en de btw-inkomsten (+3,9 miljard euro) toe.

Aan de kant van de door bedrijven betaalde belastingen springt de vennootschapsbelasting eruit, aldus PwC. In 2025 leverde die 4,6 miljard euro méér op dan een jaar eerder; een groei van 10,4 procent. Daarmee is de winstbelasting opnieuw de grootste afzonderlijke belastingpost voor het bedrijfsleven. Ook de lasten op arbeid liepen verder op. Zo nam de afdracht aan fondsen voor arbeidsongeschiktheid, werkloosheid en zorg toe, wat wijst op een stijgende collectieve lastendruk voor werkgevers.

Daarnaast steeg de overdrachtsbelasting met 22,8 procent en groeide ook de werkhervattingskas met meer dan 20 procent. Tegelijkertijd daalde de bijdrage aan het depositogarantiestelsel scherp, doordat eerdere opbouwverplichtingen grotendeels zijn afgerond.

66 belastingen, 52 relevant voor het bedrijfsleven

Het rapport maakt ook inzichtelijk hoe versnipperd het Nederlandse belastingstelsel is. In totaal kent Nederland 66 verschillende belastingen en sociale premies. Daarvan vallen er 52 binnen het bereik van het bedrijfsleven. Het gaat om een brede mix van winst-, loon-, product-, milieu- en vermogensgerelateerde belastingen. Hoewel sommige regelingen slechts een beperkte opbrengst hebben, dragen zij wel bij aan complexiteit en administratieve lasten.

Opvallend is volgens PwC dat 65 procent van alle door bedrijven betaalde belastingregelingen valt in de categorieën ‘planet’, ‘product’ en ‘property’, terwijl deze samen slechts zo’n 20 procent van de totale betaalde belastingopbrengst vertegenwoordigen.

Verantwoordingsdag

 Door oplopende druk op publieke uitgaven aan onder meer defensie, klimaat, zorg en infrastructuur laten de cijfers zien hoe sterk de overheidsfinanciën leunen op de belastingbijdragen van het bedrijfsleven.

PwC publiceert het rapport voor het derde jaar op rij; het verschijnt op Verantwoordingsdag, de dag waarop het kabinet en de ministeries verantwoording afleggen aan de Tweede Kamer. Baarsma: “De cijfers maken duidelijk dat naast de omvang van de belastingafdracht ook de voorspelbaarheid, uitvoerbaarheid en concurrentiekracht van het belastingstelsel van belang zijn voor het borgen van deze inkomsten.”

PwC: ‘De totale  belastingbijdrage van het Nederlandse bedrijfsleven in 2025’

 

 

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.