Nieuws

Duizenden bedrijven mogelijk alsnog failliet door coronaschulden

Circa dertig- tot veertigduizend bedrijven zullen door coronaschulden alsnog failliet gaan. Daarvoor vreest het Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (IMK). Een deel van de dreigende faillissementen is nog te voorkomen.

Daarover bericht het AD. Een dergelijk aantal faillissementen levert de Belastingdienst een strop op van zo'n anderhalf tot twee miljard euro. Dat stelt de krant op basis van een schatting van IMK-directeur Michiel Hordijk. Het IMK adviseert ondernemers in het mkb, ook bij de terugbetaling van coronaschulden.

Recent maakte de Belastingdienst bekend dat ruim 120.000 bedrijven nog coronaschulden moeten afbetalen. Daarbij gaat het vaak om uitgestelde belastingen en sociale premies voor werknemers. Bij elkaar gaat dat om bijna zes miljard euro.

Ploeteren

Terugbetalen gaat niet alle bedrijven lukken, stelt Hordijk in het AD. "We zien bedrijven worstelen met de terugbetaling. Een deel ploetert door tot het niet langer kan en gaat dan alsnog failliet.’"

Volgens het IMK is een faillissement echter lang niet altijd nodig en is de fiscus graag bereid om levensvatbare bedrijven te helpen. "Ze maakten al met negenduizend bedrijven afspraken over sanering van de coronaschulden", aldus Hordijk in het AD. Dat betekent volgens hem vaak dat de Belastingdienst een deel van de schulden kwijtscheldt en "maatwerkafspraken" worden gemaakt.

Advies inwinnen

Bedrijven moeten daar wel zelf voor in actie komen en aantonen dat ze levensvatbaar zijn, stelt het IMK tegenover het AD. Volgens Hordijk ontvangt de fiscus wekelijks berichten van zo'n 350 bedrijven over het niet kunnen terugbetalen van de coronaschuld en de vraag om een oplossing.

"Maar zo'n verzoek voldoet niet aan de vereisten en wordt daarom afgewezen door de fiscus", aldus de IMK-directeur. "De ondernemer denkt dan dat er niets meer mogelijk is. Daarom is het belangrijk dat bedrijven advies inwinnen over wat mogelijk is."

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.