Nieuws

Vier op de tien Nederlanders wil minder Amerikaanse producten kopen

Vier op de tien Nederlanders overweegt minder Amerikaanse producten te kopen, nu de politieke en economische spanningen tussen Europa en de Verenigde Staten oplopen.

Dat blijkt uit een enquête van platformsite Onderneming.nl onder duizend Nederlanders. Hoewel een aanzienlijke groep consumenten aangeeft mogelijk minder Amerikaanse producten te willen kopen, blijft het daadwerkelijke gedrag vooralsnog verdeeld.

Bijna drie op de tien Nederlanders zegt hun koopgedrag niet te willen aanpassen ondanks de ontwikkelingen op het wereldtoneel, terwijl een even grote groep neutraal blijft. Uit de resultaten blijkt geen meerderheid die daadwerkelijk van plan is om Amerikaanse producten links te laten liggen.

Minder afhankelijkheid

Op het gebied van software en digitale infrastructuur is de houding eenduidiger. Ruim twee derde van de Nederlanders (68,8 procent) vindt dat Nederland minder afhankelijk moet worden van grote Amerikaanse softwarebedrijven zoals Microsoft en Google. Slechts één op de tien (11,7 procent) is het daar niet mee eens. De rest (19,5 procent) geeft aan neutraal in de kwestie te staan.

Het vertrouwen in Amerikaanse technologiebedrijven staat eveneens onder spanning. Meer dan vier op de tien Nederlanders (44,2 procent) zegt Amerikaanse techbedrijven minder te vertrouwen dan Europese alternatieven. Ruim een derde (36,4 procent) blijft neutraal, terwijl een kleinere groep (19,4 procent) juist meer vertrouwen heeft in Amerikaanse partijen.

Minder aankopen

Ook in het gebruik van Amerikaanse platforms, zoals Amazon, is een verandering zichtbaar. Ongeveer een derde van de Nederlanders (32,5 procent) geeft aan daar minder te kopen dan een jaar geleden. Ruim drie op de tien (31,2 procent) zegt dat hun koopgedrag gelijk is gebleven. De overige respondenten kiezen geen van beide opties.

Een deel van de Nederlanders geeft aan inmiddels bewust te kiezen voor Europese alternatieven in de supermarkt. Ruim een derde (35,1 procent) zegt bewust te kiezen voor Europese producten in plaats van Amerikaanse. Bijna vier op de tien (39,0 procent) blijft neutraal.

Ondernemers kritischer

Ook onder ondernemers is een lichte verschuiving zichtbaar, blijkt uit een kleinere enquête onder ruim honderd zzp’ers en mkb’ers. Een op de vijf ondernemers geeft aan bewuster te kijken naar de herkomst van software, platforms en zakelijke diensten die zij gebruiken.

Vooral de afhankelijkheid van Amerikaanse cloud- en AI diensten wordt vaker als risico genoemd, met name vanwege privacy maar ook door geopolitieke onzekerheid. Tegelijkertijd zegt een meerderheid dat overstappen naar Europese alternatieven alleen haalbaar is als die qua functionaliteit en kosten concurrerend zijn.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.