Nieuws

Komst van Europese bedrijfsvorm EU Inc vertraagd

De invoering van de nieuwe Europese bedrijfsvorm EU Inc loopt vertraging op, door onenigheid over de medezeggenschap van werknemers. Een geplande stemming in de juridische commissie van het Europees Parlement is voor de tweede keer uitgesteld.

EU Inc (ook wel bekend als het '28ste regime') moet het met name voor start-ups eenvoudiger maken om grensoverschrijdend actief te zijn. Een belangrijk discussiepunt is echter welke regels voor werknemersmedezeggenschap moeten gelden, zo meldt het FD.

Binnen de EU lopen die regels sterk uiteen. In Nederland moeten bedrijven met meer dan vijftig werknemers bijvoorbeeld een ondernemingsraad hebben, terwijl sommige andere lidstaten geen expliciete vorm van medezeggenschap kennen.

De sociaal-democratische hoofdonderhandelaar René Repasi wil voorkomen dat ondernemingen door de keuze van hun vestigingsland strengere regels kunnen ontwijken. Zijn voorstel is om uit te gaan van de regels van het land waar werknemers werkzaam zijn. Bij activiteiten in meerdere landen zou, als onderhandelingen geen oplossing opleveren, uiteindelijk het strengste regime gelden.

Trojaans paard

Centrum- en rechtse fracties in het Europees Parlement zien daar weinig in. Renew-onderhandelaar Pascal Canfin waarschuwt volgens het FD dat EU Inc geen middel moet worden om medezeggenschap in heel Europa af te dwingen of juist bestaande rechten uit te hollen. "EU Inc is geen Trojaans paard dat medezeggenschap moet opleggen in heel Europa, noch moet het een Trojaans paard zijn dat medezeggenschap afzwakt waar het al bestaat."

Ook de EU-lidstaten zoeken naar een compromis. Volgens een door het FD ingezien Iers voorstel zouden lidstaten een EU Inc die lokaal actief is, kunnen verplichten rekening te houden met nationale medezeggenschapsregels, bijvoorbeeld via een dochteronderneming of door de regels in de statuten op te nemen.

Start-ups vrezen dat daarmee juist nieuwe complexiteit ontstaat. Lucien Burm, speciaal gezant van Startups for Europe, vraagt zich af of EU Inc dan nog aantrekkelijk genoeg is voor de beoogde doelgroep. "Als dit er zo doorheen komt, is de kans extreem klein dat start-ups er daadwerkelijk gebruik van gaan maken."

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.