Nieuws

Miljoenenboete voor ABN Amro om gebrekkige antiwitwascontroles

ABN Amro heeft een boete van 8,5 miljoen euro gekregen van De Nederlandsche Bank (DNB) om gebrekkige antiwitwascontroles. Volgens de toezichthouder was sprake van structurele tekortkomingen in de uitvoering van de controles bij klanten die in een hoge risicocategorie vallen.

Het gaat om gebreken in dossiers in de periode van september 2023 tot en met september 2024. DNB stelt dat soms sprake was van concrete risicosignalen, zoals grote contante geldopnames door privépersonen en tekenen dat klanten van de bank mogelijk sancties tegen Rusland probeerden te omzeilen.

ABN Amro heeft deze signalen volgens de toezichthouder onvoldoende diepgaand onderzocht. Er werd te veel vertrouwd op verklaringen van de klanten zelf. Ook liet de bank na doortastend op te treden.

Ernstig en verwijtbaar

DNB noemt de gebreken "ernstig" en "verwijtbaar", omdat een bank als ABN Amro een belangrijke rol heeft als poortwachter om het financiële systeem schoon te houden. Bij het vaststellen van de hoogte van deze bestuurlijke boete heeft DNB ook meegewogen dat ABN Amro een grote onderneming is met een aanzienlijke draagkracht.

Eigenlijk had de boete 10 miljoen euro moeten zijn, maar ABN Amro heeft aangegeven niet in bezwaar te gaan en de straf te erkennen. Daarop heeft DNB de boete met 15 procent verlaagd naar 8,5 miljoen euro.

Niet voor het eerst

ABN Amro zegt te betreuren dat zij in de door DNB onderzochte dossiers niet heeft voldaan aan de normen. In de afgelopen jaren heeft de bank naar eigen zeggen wel vooruitgang geboekt in het versterken van zijn antiwitwascontroles.

Het is niet voor het eerst dat ABN Amro wordt bestraft voor tekortkomingen in zijn beleid om witwassen tegen te gaan. In 2021 schikte ABN Amro voor 480 miljoen euro met het Openbaar Ministerie, waarmee een eind kwam aan een strafrechtelijk onderzoek naar structurele gaten in antiwitwascontroles van de bank.

Ook bij andere banken werden eerder grote tekortkomingen in het antiwitwasbeleid vastgesteld. ING trof in 2018 een schikking met het OM van 775 miljoen euro. Voor Rabobank dreigt nog een fikse geldstraf om een antiwitwaskwestie. De bank bereikte geen overeenstemming over een schikking met het OM maar liet het op een rechtszaak aankomen. Het is nog niet bekend wanneer die zaak precies wordt behandeld.

Bron: ANP

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.