Van de Helpdesk

'Aangifte plus' en de bv

Voor kleine klanten met een eenmanszaak stel ik meestal geen jaarrekening samen, maar vervaardig ik uitsluitend een aangifte met winstbijlage (aangifte plus). Nu vraagt een dga van een kleine bv of het voor zijn vennootschap niet voldoende is om een aangifte vennootschapsbelasting en publicatiestukken op te stellen.

Categorie: Wet- en regelgeving
Onderwerp: Jaarverslaggeving kleine bv
Regelgeving: Titel 9, BW2 NVCOS 4410

Vraag

Voor kleine klanten met een eenmanszaak stel ik meestal geen jaarrekening samen, maar vervaardig ik uitsluitend een aangifte met winstbijlage (aangifte plus). Nu vraagt een directeur-grootaandeelhouder (dga) van een kleine bv of het voor zijn vennootschap niet voldoende is om een aangifte vennootschapsbelasting en publicatiestukken op te stellen. 

Antwoord

In Standaard 4410 staat bij de definities ‘een belastingaangifte c.q. de bijlagen daarbij worden in het kader van deze standaard niet aangemerkt als een financieel overzicht'. Standaard 4410 is op deze stukken dus niet van toepassing. De achtergrond hiervan is dat de gegevens die voor een aangifte winstbelasting worden gebruikt, normaliter aan een jaarrekening worden ontleend. Natuurlijk is de ondernemer niet verplicht om voor zijn eenmanszaak een jaarrekening op te laten stellen. Een balans en winst-en-verliesrekening is wettelijk voldoende. Daar waar sprake is van een bankkrediet, zal de bank echter wel jaarcijfers en dus een jaarrekening opvragen.

Voor de besloten vennootschap ligt dit anders. BW 2 titel 9 geeft voorschriften voor de jaarrekening van onder andere besloten vennootschappen. Een dergelijke jaarrekening zal altijd voldoen aan het begrip ‘financieel overzicht' zoals vermeld in Standaard 4410. De aangifte vennootschapsbelasting voldoet niet aan de eisen van Titel 9 en kwalificeert dus niet als jaarrekening, zoals door de wet bedoeld. Het achterwege laten van het (laten) opstellen van een jaarrekening voor een BV kan verregaande gevolgen hebben voor de directie. Zo zou een curator in het geval van een faillissement kunnen stellen dat de directie haar taken niet naar behoren heeft vervuld en deze hoofdelijk aansprakelijk kunnen stellen voor de schulden van de BV (artikel 2:248 BW).

Van de Helpdesk

Accountant.nl behandelt in de rubriek Van de Helpdesk vaktechnische vragen. Een deel van de vragen kwam binnen bij de digitale helpdesk van de NBA en is beantwoord door de NBA Helpdesk zelf. Andere vragen zijn aangeleverd en beantwoord door Auxilium, in samenspraak met de NBA Helpdesk.

Heeft u een vraag op vaktechnisch gebied? Meld deze bij de Helpdesk.

Gerelateerd

reacties

Reageren op een artikel kan tot drie maanden na plaatsing. Reageren op dit artikel is daarom niet meer mogelijk.

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.