Nieuws

Accountant was volgens de rechter in loondienst

Een accountant werkt vijf maanden fulltime voor een accountantskantoor en begeleidt daar ook twee medewerkers. Hij stapt naar de rechter als hij aan de kant wordt gezet. Volgens de accountant was sprake van een arbeidsovereenkomst, ondanks het factureren via zijn eigen BV.

De betrokken registeraccountant werkt vanaf 1 januari 2025 fulltime voor een middelgroot accountants- en belastingadvieskantoor, op basis van een opdrachtovereenkomst. Naast het eigen accountantswerk begeleidt hij ook twee medewerkers op het kantoor.

Eind mei van dit jaar zegt het kantoor de overeenkomst op. De betrokken accountant claimt dat sprake is van een arbeidsovereenkomst, in plaats van een overeenkomst van opdracht. Daarom wil hij een schadevergoeding van het kantoor.

Volgens het kantoor is er geen sprake zijn van een arbeidsovereenkomst, omdat de overeenkomst niet is aangegaan met de accountant, maar met zijn BV. Daarop stapt de accountant naar de rechter.

Schijnzelfstandig

De rechtbank Midden-Nederland stelt op basis van de feiten en omstandigheden dat sprake was van een arbeidsovereenkomst. De rechtbank wijst er daarbij op dat de accountant fulltime werkte voor het kantoor, dat hij niet de vrijheid had om zelf te bepalen wanneer en waar hij zijn werk zou uitvoeren en ook geen werk mocht doen voor andere opdrachtgevers zonder toestemming van het kantoor.

Er was dus sprake van schijnzelfstandigheid. De accountant ontving maandelijks een vaste beloning en liep geen enkel ondernemersrisico. Ook trad hij zowel intern als extern op onder de vlag van het kantoor.

Eigen BV

Het accountantskantoor werpt tegen dat de accountant aan het kantoor factureerde via een eigen BV. Maar volgens de rechter is dat niet genoeg; die ziet dat als niet meer dan een fiscaal gunstige constructie, mede bedacht om een arbeidsovereenkomst te voorkomen.

De accountant heeft daarom recht op een opzeggingsvergoeding, een billijke vergoeding en een transitievergoeding. De rechtbank kent de accountant in totaal een bedrag toe van ruim 67 duizend euro. Ook moet het accountantskantoor de proceskosten betalen.

Bron: Taxlive

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.