Nieuws

CNV-onderzoek: werkstress neemt toe, vooral bij vrouwen

Ruim de helft van de werkenden vindt de psychische belasting van hun werk hoog. 22 procent kampt met psychische klachten als gevolg van het werk. 59 procent voelt een constante druk om te presteren op het werk. Bij 58 procent neemt de werkstress toe.

Dat blijkt uit CNV-onderzoek onder 2.300 werkenden. "Dit zijn schokkende cijfers", stelt CNV-voorzitter Piet Fortuin. "Een meerderheid van werkend Nederland staat dagelijks onder hoge druk, met psychische klachten tot gevolg."

Psychische klachten zijn ook de grote boosdoener bij de WIA-instroom: bij mensen onder de veertig jaar stroomt 58 procent in vanwege psychische klachten. "Dit is ernstig. Er moet een Nationaal Masterplan komen om de psychische druk op werkenden te verminderen", aldus Fortuin.

Meeste druk bij vrouwen

Met name bij vrouwen is de druk hoog: 60 procent van de vrouwen zit vaak knel tussen werk, privé en andere verplichtingen, tegenover 42 procent van de mannen. Ook begint 47 procent van de vrouwen de werkdag steeds vaker met stress; bij mannen is dit 31 procent.

"Vrouwen houden nog altijd de meeste ballen in de lucht: zij zorgen vaker voor de kinderen en zijn ook vaker mantelzorger", legt de CNV-voorzitter uit. "In het gehele onderzoek zien we dat vrouwen meer onder druk staan dan mannen. Vrouwen zijn steeds meer betaalde uren gaan werken, maar dragen thuis ook nog steeds de meeste zorg."

Weinig preventie

47 procent van de werkgevers houdt geen rekening met het feit dat werknemers naast hun werk nog andere taken hebben. 57 procent maakt geen werk van het tegengaan van ziekteverzuim en 71 procent doet niets aan werkstressvermindering, blijkt uit het onderzoek.

Fortuin vindt het vreemd dat werkgevers weinig doen aan preventie, hoewel ze jaarlijks miljarden euro's aan verzuimkosten hebben. "Verzuimbeleid is stukken goedkoper dan ziekteverzuimkosten."

Publieke sector

De psychische belasting is het hoogst in de publieke sectoren, met name in het onderwijs en de zorg. Onderwijs is ook de uitschieter als het gaat om psychische klachten (30 procent) als gevolg van het werk. In de zorg zit men het vaakst tegen een burn-out aan (23 procent).

Volgens CNV zijn dat sectoren waar men kwetsbaar is door contacten met patiënten, cliënten en leerlingen. Uit eerder CNV-onderzoek naar agressie tegen hulpverleners bleek dat zorgmedewerkers het vaakst te maken hadden met agressie. "Schandalig uiteraard: het gaat om werkenden die voor iedereen klaarstaan", meent Fortuin. "Er ligt niet alleen een taak voor werkgevers, maar ook voor de maatschappij om de druk op werkenden te verminderen."

Bron: CNV

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.