Nieuws

'Winstuitkeringen big four-partners dichter bij elkaar dan voorheen'

De winstuitkeringen die partners van de vier grootste accountants- en advieskantoren jaarlijks uitgekeerd krijgen, liggen nu dichter bij elkaar dan in eerdere jaren. Dat stelt Bartjens, de rekenmeester van het FD, op basis van de jongste jaarverslagen van de big four.

Het verschil tussen de hoogste beloning (EY, 787.000 euro) en de laagste (Deloitte, 643.000 euro) kwam in het boekjaar 2024-2025 uit op 22 procent. Een jaar eerder was dat nog 56 procent, aldus Bartjens. De winstuitkering bij PwC wordt door de rekenmeester niet genoemd, maar is dit jaar vergelijkbaar met die bij EY. KPMG heeft nog geen jaarcijfers over boekjaar 2024-2025 gepubliceerd.

Volgens Bartjens was het de afgelopen jaren voor topaccountants en -adviseurs aantrekkelijk om over te stappen naar EY, omdat de winstuitkering daar jarenlang structureel hoger was dan bij de andere drie kantoren. Inmiddels is dat verschil dus kleiner.  

Kosten examenfraude

Door kostenbesparingen en omzetgroei hebben de drie concurrenten hun achterstand op EY ingelopen, stelt de rekenmeester. Wat daarbij ook helpt is dat de kostbare interne onderzoeken naar examenfraude achter de rug zijn en geen hap meer nemen uit de winstuitkering per partner.

Bij KPMG was dat al een jaar eerder het geval; in het boekjaar 2022-2023 daalde de winstuitkering daar van 752.000 euro naar 457.000 euro per partner. Dat kwam niet alleen door de kosten van het onderzoek, maar ook door de dure schikking van 25 miljoen dollar met de PCAOB.  

Aantal partners

Wat voor de winstuitkering ook verschil maakt, is het aantal partners die de winst moeten delen, aldus Bartjens. "PwC en Deloitte kennen met respectievelijk 291 en 275 partners ook veruit de grootste partnergroepen. Bij EY daalde het aantal met elf, tot 233. Dat verklaart mede waarom ze bij PwC en Deloitte een iets kleiner deel van de winsttaart toebedeeld kregen."

Of Deloitte de achterstand op koploper EY weet in te halen, zal de tijd leren, meent Bartjens. "De grote vraag is of het kantoor het momentum vasthoudt, nu de consultancymarkt onder druk staat door de stormachtige ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, en de geopolitieke spanningen."

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.