Nieuws

China opnieuw kritisch over Nederlandse opstelling rond Nexperia

China heeft opnieuw kritiek geuit op de Nederlandse opstelling bij het conflict rond chipbedrijf Nexperia. De topman van ASML maakt zich nog geen zorgen over het conflict.

Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) stelde recent in de Britse krant The Guardian over het ingrijpen bij Nexperia dat hij "het achteraf opnieuw zo zou hebben gedaan". Dit noemt Beijing een "verdraaiing van de feiten" en "het door elkaar halen van goed en kwaad", staat in een op 14 november uitgegeven verklaring.

Karremans stuurt een delegatie van hoge ambtenaren naar China om te praten over het conflict rond het Nijmeegse Nexperia. De Nederlandse regering greep eerder in uit angst dat het Chinese moederbedrijf Wingtech activiteiten en technologische kennis zou weghalen uit Europa.

Daarop verbood China de export van chipproducten van Nexperia. Beijing staat inmiddels wel weer exporten toe, maar de levering aan alle klanten is nog niet hervat. Het Chinese ministerie van Handel hoopt dat Nederland met "constructieve oplossingen" komt tijdens de gesprekken, in plaats van oude standpunten te herhalen.

Gebrouilleerd

Het Europese en Chinese deel van het chipbedrijf zijn door het conflict ook met elkaar gebrouilleerd geraakt. Nexperia Europa heeft een bewering van zijn Chinese dochteronderneming verworpen dat het de productie zou verstoren door de levering van wafers, de schijven waarvan chips worden gemaakt, te blokkeren.

"Nexperia China zou in het bezit moeten zijn van voldoende wafers en eindproducten om de operaties enkele maanden voort te zetten", zei het in Nijmegen gevestigde bedrijf in een verklaring. "Elke bewering van Nexperia China die het tegendeel beweert, roept ernstige twijfels op over het voorraadbeheer door het lokale management."

ASML-topman maakt zich geen zorgen

Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich vooralsnog geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven bij het programma Buitenhof. "Mensen hebben de neiging te vergeten dat er bij halfgeleiders sprake is van een groot ecosysteem, met veel onderlinge afhankelijkheid."

Fouquet benadrukte het belang van dialoog. "Wat hier belangrijk is, is dat je praat voordat je escaleert. En dat is deze keer misschien andersom gegaan", zei de ASML-baas over het ingrijpen van demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) bij Nexperia eind september.

Bron: ANP  

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.