Nieuws

Bijna twee derde van zzp'ers wacht met AOV tot verplichting

Een ruime meerderheid van de zelfstandigen ziet voorlopig af van het afsluiten van een arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV).

Een arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zzp'ers is op dit moment vrijwillig, waarbij meer dan 80 procent van de zelfstandigen onverzekerd is. Uit onderzoek van Arbeidsongeschiktheidsverzekeringen.nl onder zzp'ers blijkt dat 62 procent pas actie onderneemt wanneer de overheid een verplichte AOV invoert.

Volgens het platform groeit de aandacht voor financiële risico's wel, maar ontbreekt het veel zelfstandigen aan vertrouwen in de huidige verzekeringsmarkt en in het beleid vanuit Den Haag. Veel respondenten denken dat een toekomstige basisregeling overzichtelijker en betaalbaarder wordt dan bestaande AOV's, zo blijkt uit het onderzoek. 54 procent gaat ervan uit dat een verplichte verzekering gunstiger uitpakt dan commerciële varianten.

Geen helder beeld

Een deel van de zzp'ers (27 procent) heeft eerder wel naar een AOV gekeken, maar zegt te zijn afgehaakt omdat zij door de vele varianten, voorwaarden en verschillen in dekking geen helder beeld kregen van wat voor hen passend was. Momenteel heeft maar 18 procent van de ondervraagde zzp'ers een AOV, of een alternatief zoals een broodfonds.

Voor een grote groep vormt de premie de belangrijkste reden om te wachten. 57 procent vindt een AOV in de huidige vorm te duur. Nog eens 33 procent denkt dat een collectieve, verplichte variant betaalbaarder wordt, doordat deze inkomensafhankelijk wordt ingericht.

Ook de informatievoorziening blijft een punt van zorg; 29 procent zegt dat zij de voorwaarden van een AOV onvoldoende begrijpen om een goede keuze te kunnen maken. De combinatie van kosten en complexiteit maakt dat veel zelfstandigen het onderwerp voor zich uit schuiven.

Financieel risico bij uitval

Tegelijk maken veel zelfstandigen zich wel zorgen over de gevolgen van langdurige ziekte. Zo vreest 54 procent dat hun bedrijf binnen enkele maanden in de problemen komt bij uitval. Een financiële reserve ontbreekt vaak: 23 procent kan hooguit één maand zonder inkomen vooruit. Verder heeft 41 procent nooit berekend wat arbeidsongeschiktheid voor hun onderneming zou betekenen.

Het kabinet werkt al jaren aan een verplichte basisverzekering, maar door politieke vertraging is de invoeringsdatum opnieuw opgeschoven. Volgens de meest recente verwachting wordt de regeling niet eerder dan 2030 ingevoerd. Voorlopig blijft het voor zzp'ers onduidelijk welke dekking, premies en voorwaarden straks gaan gelden.

Onderzoek

De enquête is in december 2025 uitgevoerd onder een groep van 200 zzp'ers uit verschillende sectoren. De uitkomsten zijn indicatief en vormen een aanvulling op eerder gepubliceerde cijfers, waaruit bleek dat meer dan vier op de vijf zzp'ers onverzekerd is bij arbeidsongeschiktheid.  

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.