Discussie Opinie

Starreveld, online en up-to-date

Philip Elsas werkt vanuit Canada aan de modernisering van de controle-aanpak. Na een project voor Next Generation Auditing, is de kern van een vervolgproject nu een online up-to-date Starreveld-typologie.

Philip Elsas

Gedurende de zomermaanden hebben diverse personen en instanties mij benaderd met hun ideeën rondom betreffende business, training en R&D, in aansluiting op mijn LinkedIn-berichtgeving over de modernisering en globalisering van de klassieke Nederlandse controle-aanpak.

Om het beste van deze internationale pull-initiatieven te bundelen, kom ik uit op het opzetten van een vervolg op het Next Generation Auditing: Data-assurance as a Service-project (2009-2019). Destijds was dat met het nationale Centrum voor Wiskunde en Informatica (CWI), PwC en de belastingdiensten van Nederland en de State of Georgia in de VS. Een aanzet voor een proposal is inmiddels in bewerking. In deze fase van de ontwikkeling van het projectvoorstel hoor ik graag welke Nederlandse partijen interesse hebben om een Letter of Recommendation op te stellen.

Kern in het vervolgproject is een online up-to-date Starreveld typologie, met per industrietype zowel een set Frielink-vergelijkingen als kwantitatieve pijler, als een minimum baseline voor moderne onvervangbare volledigheidsmaatregelen als kwalitatieve pijler. De Starreveld-typologie is key bij de waarborging van de volledigheid van de gerapporteerde omzet. En door zijn methodologie van 'follow the stuff, not the money', ook bij uitstek geschikt voor completeness assurance of reported waste and pollution.

De wereldwijde markt voor revenue assurance zijn alle belastingdiensten (Revenue Services, federal, provincial) en circa 17 procent van de private sector (receivers of royalties, franchise fees, IP fees, etc). Business cases zijn uitgewerkt in het Next Generation Auditing-project, in samenwerking met franchiseformules in partnerships met de belastingdiensten van Nederland en de State of Georgia (Atlanta is hoofdstad van de franchisewereld, met hoofdkantoren van meer dan 25.000 franchiseformules; niet om belastingtechnische redenen, maar historisch zo gegroeid). Estonia’s X-Road is een zeer geschikte partner voor de IT-infrastructuur.

Bijzondere omstandigheid is dat in Nederland een zichtbare en betekenisvolle samenwerking op methodologisch niveau tussen auditors en wiskundige informatici mogelijk is (en zich inmiddels ook al internationaal bewezen heeft, over een periode van 35 jaar). Dat is wereldwijd uniek en heeft daardoor, wanneer het goed in de spotlights wordt gezet, een sterk aantrekkend vermogen op buitenlands investeringskapitaal. Dit was ook precies de reden waarom Deloitte International in 1990-1991 besloot om het budget voor de ontwikkeling van Smart Audit Support in Nederland uit te geven: "biggest bang for our buck".

Wat vindt u van deze opinie?

Reageer Spelregels debat

Philip Elsas is oprichter en director van ComputationalAuditing.com. Hij startte zijn bedrijf in 2003 in Nederland en woont en werkt sinds 2006 in Canada.

Gerelateerd

reacties

Reageer op dit artikel

Spelregels debat

    Aanmelden nieuwsbrief

    Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

    Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.