'Mkb verzekert zich vaker tegen langdurig verzuim'
Steeds meer ondernemers stappen over op verzekeringen die beschermen tegen financiële risico's bij langdurig ziekteverzuim.
Dat meldt MKB Nederland. Uit cijfers van kennisinstituut TNO en statistiekbureau CBS bleek onlangs dat 1 op de 4 werkenden tussen 18 en 34 jaar te maken heeft met burn-outklachten als gevolg van werk. Steeds meer ondernemers kiezen daarom voor een verzuimverzekering die de financiële risico's bij langdurig ziekteverzuim dekt.
"Vooral de overstap naar de MKB verzuim-ontzorgverzekering (MKB VOV) wordt steeds vaker gezien als een strategische beslissing die een groeiend aantal ondernemers maakt. Voor ondernemers die momenteel al een verzuimverzekering hebben, biedt deze overstap een kans om niet alleen het financiële risico te minimaliseren, maar ook professionele ondersteuning bij het volledige traject te krijgen", aldus MKB Nederland.
Bij de keuze om over te stappen, is het volgens MKB Nederland van belang om tijdig actie te ondernemen. "Werkgevers dienen er rekening mee te houden dat veel verzekeraars samenwerken met geselecteerde arbodienstverleners. Dit kan betekenen dat het huidige contract moet worden beëindigd. Voor het verzekeringsjaar 2023 geldt een opzegtermijn van drie maanden, wat betekent dat de uiterste overstapdatum op 1 oktober 2023 valt."
Poortwachterproof
Eind 2018 maakten MKB Nederland, het ministerie van SZW en het Verbond van Verzekeraars afspraken over de loondoorbetalingsplicht bij ziekte. Een nieuw maatregelenpakket moet de risico's voor (kleine) ondernemers beperken en loondoorbetaling bij ziekte voor hen makkelijker, duidelijker en goedkoper maken.
"Als uitvloeisel van die afspraken is er sinds januari 2020 de MKB VOV, die het financiële risico van ziekte opvangt en waarbij gecertificeerde professionals de re-integratie- en andere verplichtingen van de ondernemer overnemen. De polis is Poortwachterproof: als ondernemers de adviezen van de professional opvolgen, kunnen ze niet meer geconfronteerd worden met onverwachte loonsancties. Dat risico ligt dan bij de verzekeraar", laat MKB Nederland weten.
Baas niet op bezoek
Mocht het eenmaal zover komen dat een werknemer langdurig ziek is, dan kan de baas beter niet zelf op bezoek gaan, meldt verzekeraar Acture, op basis van onderzoek onder 1.235 respondenten van 18 jaar en ouder. Een werknemer wil wel graag aandacht van zijn of haar baas, maar bezoek aan huis liever niet. 70 procent van de werknemers denkt negatief of neutraal over een bezoekje aan huis.
Verder geeft 32 procent van de Nederlandse werkenden aan geen ziekmelding te doen, uit vrees om hun collega's in de steek te laten. Als mensen zich ziekmelden, dan doet een derde van de werkende Nederlanders dat door even een appje te sturen naar zijn of haar leidinggevende.
Ondanks deze hedendaagse methode (video)belt nog steeds 71 procent met de werkgever als er niet gewerkt kan worden. Wel is het zo dat 33 procent van de werknemers zich door de mogelijkheid van thuiswerken minder vaak ziekmeldt en gewoon doorwerkt bij ziekteverschijnselen.
Acture laat ook weten dat een zogenoemde 'niet-ziek bonus' niet veel bijdraagt aan het voorkomen van verzuim. "Bijna 50 procent geeft aan dat een niet-ziekmeldbonus hen niet zou weerhouden om zich ziek te melden. Belangrijker is het om aandacht te geven en om zo snel mogelijk in goed overleg te werken aan herstel zodat de terugkeer op de werkvloer weer gerealiseerd wordt", aldus Acture.
Gerelateerd
Eén op de acht werkenden wil loon ook wel in crypto betaald krijgen
Twaalf procent van de werkende Nederlanders staat ervoor open om hun maandelijkse loon uitbetaald te krijgen in cryptogeld. Onder mannen is dat zelfs een zesde.
Nederland moet meer handelen met jonge, groeiende landen
Nederland moet zich richten op landen waar in de toekomst veel mensen wonen van werkende leeftijd. Dat vindt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR).
Verzuim op de werkvloer gestegen naar 5 procent
Het verzuim op de werkvloer is in oktober gestegen naar 5 procent, vergeleken met 4,7 procent in september.
Werkloosheid blijft stabiel op 4 procent in oktober
De werkloosheid is in oktober onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder. Net als in september zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk....
Bedrijven moeten door krappe arbeidsmarkt meer inzetten op technologie
De arbeidsmarktkrapte blijft een structurele uitdaging, vooral in sectoren met veel vakmensen, zoals de techniek, zorg en ICT. Ondanks allerlei inspanningen om personeel...
