Nieuws

Aandeel vrouwelijke bestuurders bij beursfondsen groeit nauwelijks

Het aantal vrouwelijke bestuurders bij Nederlandse beursgenoteerde bedrijven stijgt nauwelijks. Dat blijkt uit de Female Board Index 2026, die de Tilburgse hoogleraar Mijntje Lückerath voor de twintigste keer heeft opgesteld.

Voor de index onderzoekt Lückerath jaarlijks de man-vrouwverhoudingen bij ruim tachtig Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen. Het aandeel vrouwelijke bestuurders steeg van 17 naar 18 procent.

Dat komt per saldo neer op één extra vrouwelijke bestuurder over alle ondernemingen. Van de 33 benoemingen in totaal waren er zes vrouwen.

Minder vrouwen benoemd

Daarmee werden ook procentueel minder vrouwen aangesteld dan in de voorgaande twee jaren. Een oorzaak daarvoor geven de onderzoekers niet. Triodos en Ahold Delhaize waren de uitschieters en stelden allebei twee vrouwen aan in hun raad van bestuur. Bij 55 van de 81 ondernemingen bestaat de raad van bestuur (rvb) nog steeds volledig uit mannen.

"Toen ik er in 2007 mee begon, was slechts 2 procent van de bestuurders vrouw", aldus Lückerath. "Het zou mooi zijn als de raden van bestuur nu ook de groei gaan doormaken die we bij de commissarissen wel hebben gezien, want met de huidige trend duurt het nog tot 2044 voordat een derde vrouw is."

Geen quotum voor bestuurders

Bij de raad van bestuur bestaat er geen wettelijke regeling voor het aantal vrouwen. Die bestaat er bij de raad van commissarissen (rvc) wel. Daar is de wettelijke ondergrens 33 procent.

Op dit moment is het aandeel vrouwelijke commissarissen, net als vorig jaar, 44 procent. Bij 71 van de 81 ondernemingen bestaat de raad van commissarissen voor ten minste een derde uit vrouwen. De tien ondernemingen die het niet halen zijn enkele kleine beursfondsen en ING. Daarbij moet worden aangetekend dat er bij de bank plots twee vrouwelijke commissarissen aftraden.

Er zijn nu in totaal 21 ondernemingen die ten minste een derde vrouwen in zowel de rvc als de rvb hebben. Dat waren er nog zeventien in 2025. Bij vier ondernemingen is de verdeling op dit moment gelijk tussen mannen en vrouwen. Alleen bij ABN AMRO bestaat de meerderheid in beide gevallen uit vrouwen.

Niet snel genoeg

Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie) vindt dat de toename van het aantal vrouwelijke bestuurders "echt niet snel genoeg" gaat. Zij wil volgend jaar de Topvrouwenwet evalueren met bedrijven en organisaties. Ook wil zij met vrouwen in gesprek om te horen wat nodig is om meer vrouwen aan de top te krijgen.

Het vrouwenquotum werkt en moet worden uitgebreid, stelt belangenorganisatie WOMEN Inc. in een reactie op de jongste index. "Je ziet dat waar nog geen quotum geldt, het aantal vrouwen enorm achterblijft", aldus Emma Lok, directeur van WOMEN Inc. Volgens Lok is een quotum "nodig als tijdelijke correctieregeling" om een inhaalslag te maken. "Dan zal er in de toekomst hopelijk een moment zijn dat het niet meer nodig is."

Lok meent dat het quotum moet worden uitgebreid tot de raden van bestuur en het liefst ook tot aan de publieke en semipublieke overheid. "Daar worden ontzettend belangrijke besluiten genomen voor ons land."

Hardnekkige ongelijkheid

Atria, kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis, spreekt van hardnekkige ongelijkheid aan de top. "Gelijke kansen ontstaan niet vanzelf: daarvoor moeten we bestaande machtsverhoudingen en stereotypen doorbreken."

Het kennisinstituut ziet het belang van wettelijke maatregelen zoals quota en noemt het "van grote betekenis voor de zichtbaarheid en representatie van vrouwen in topposities".

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.