Nieuws

Grant Thornton-topman denkt niet dat private equity nadelig is voor kwaliteit

De komst van private equity in de accountancy hoeft niet ten koste te gaan van de kwaliteit van controles. De nieuwe eigendomsstructuur zorgt juist voor extra aandacht voor kwaliteit en onafhankelijkheid, stelt topman Malcolm Gomersall van Grant Thornton UK in een interview met de Financial Times.

Investeringsmaatschappij Cinven verwierf in 2024 een belang van 60 procent in Grant Thornton UK, waarmee het accountantskantoor werd gewaardeerd op ongeveer 1,5 miljard pond. Het was daarmee de grootste private equity-investering ooit in een Brits accountantskantoor.

Extra prikkel

Critici vrezen dat investeerders vooral gericht zijn op rendement en daardoor een kortetermijncultuur kunnen stimuleren die de kwaliteit van audits onder druk zet. Maar volgens Grant Thornton UK-ceo Gomersall zorgt het vooruitzicht van een toekomstige verkoop juist voor een extra prikkel om de reputatie van een kantoor te beschermen. "Op een bepaald moment zal Cinven uitstappen en krijgen we een andere eigenaar. Dat betekent een verkoop. Je kunt niet iets verkopen dat een verschrikkelijke reputatie heeft op het gebied van kwaliteit, want dan wil niemand het kopen", stelt hij tegenover de Financial Times.

Grijze gebieden

De topman benadrukt dat Grant Thornton geen ondernemingen controleert waarin Cinven participeert. Bij twijfel kiest het kantoor ervoor opdrachten niet aan te nemen. Volgens Gomersall leiden de vaak complexe eigendomsstructuren van private equity-huizen soms wel tot 'grijze gebieden' rond onafhankelijkheidsregels. In een bepaald geval raadpleegde Grant Thornton de Britse toezichthouder Financial Reporting Council (FRC), waarna werd besloten een potentiële opdracht niet te accepteren.

De gevoeligheid rond auditkwaliteit is voor Grant Thornton extra groot, zo memoreert de FT, na een reeks incidenten die schadelijk waren voor de reputatie van het Britse kantoor. Maar volgens Gomersall behoort die periode tot het verleden. "Ik geloof dat we de bladzijde hebben omgeslagen", zegt hij.

Sinds de komst van Cinven werkt Grant Thornton aan verdere groei en kwaliteitsverbetering en krijgt het kantoor stapsgewijs betere beoordelingen van de Britse toezichthouder. De topman verwacht dat de omzet eind volgend jaar de grens van 1 miljard pond zal passeren.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.