Van de helpdesk

Wie telt er mee bij accountantseenheden?

Kleine accountantseenheden die NVKS-opdrachten uitvoeren mogen uit maximaal vijf personen bestaan. Maar welke personen tellen er nou precies mee?

Categorie: Wet- en regelgeving
Onderwerp: Vijf personen bij kleine accountantseenheden
Regelgeving: Nadere Voorschriften Kwaliteitssystemen (NVKS)

Vraag…

Accountantseenheden die NVKS-opdrachten uitvoeren, moeten een kwaliteitssysteem hebben. Kleine accountantseenheden mogen gebruik maken van een beperkt regime (artikel 27, tweede lid). Bij een kleine accountantseenheid zijn maximaal twee eindverantwoordelijke accountants of één eindverantwoordelijke accountant en één eindverantwoordelijke professional werkzaam. Daarnaast mogen maximaal vijf personen betrokken zijn bij de opdrachtuitvoering of bedrijfsvoering.

Wie tellen mee voor het maximaal aantal personen? En tellen ingehuurde specialisten van vaktechnische bureaus of serviceorganisaties ook mee?

Antwoord…

De gedachte achter maximaal vijf personen is dat een eindverantwoordelijke accountant nog direct kan aansturen en met oogtoezicht kan monitoren zonder een gedetailleerd kwaliteitssysteem (span of control). Het gaat daarbij om vijf personen en niet om vijf fte. Fte's kunnen immers over meerdere personen verdeeld zijn. Het gaat om personen betrokken bij:

  • de opdrachtuitvoering van NVKS-opdrachten, zoals een assistent-accountant;
  • de bedrijfsvoering, zoals een secretaresse, receptioniste, salarisadministrateur of koffiejuffrouw.

Het gaat om het op enigerlei wijze betrokken zijn bij het handelen van de accountantseenheid, maar niet als klant of leverancier. Immers voor al deze personen geldt dat zij zich ook moeten houden aan relevante fundamentele beginselen zoals bijvoorbeeld vertrouwelijkheid (geheimhouding).

Vuistregel is dat personen meetellen die worden ingehuurd om onder de eindverantwoordelijkheid van de leiding van het kantoor taken uit te voeren ten behoeve van de eenheid of een specifieke opdracht van de eenheid. Bijvoorbeeld een tijdelijke ingehuurde accountant of een accountant van een vaktechnisch bureau die frequent of zelfs structureel meedenkt in het kader van opdrachten en dus een vaktechnische rol vervult.

Voorbeelden van personen die op een andere manier betrokken zijn bij de opdrachtuitvoering maar niet meetellen:

  • een externe ingeschakelde specialist (op een ander gebied dan financiële verslaggeving of controle), bijvoorbeeld een pensioendeskundige, fiscalist of jurist. Hij verricht de werkzaamheden ten behoeve van de NVKS-opdracht onder eigen verantwoordelijkheid en is geen onderdeel van het opdrachtteam.
  • een waarnemer van een eindverantwoordelijke accountant: hij wordt pas actief bij langdurige afwezigheid van een eindverantwoordelijke accountant.
  • een accountant van buiten de accountantseenheid waarmee de eindverantwoordelijk accountant jaarlijks een evaluatie uitvoert (conform artikel 27 lid 2b NVKS): hij verricht immers geen directe werkzaamheden ten behoeve van de opdrachtuitvoering of de bedrijfsvoering.
  • een externe persoon die wordt gevraagd over een enkele vaktechnische vraag na te denken, zoals een medewerker van de helpdesk van de NBA.

Een persoon die wordt ingehuurd telt alleen mee in de periode waarin deze persoon een bepaalde rol bekleedt. Als een secretaresse na een halfjaar wordt vervangen door een ander dan gelden deze als één persoon.

Van de Helpdesk

Accountant.nl behandelt in de rubriek Van de Helpdesk vaktechnische vragen. Een deel van de vragen kwam binnen bij de digitale helpdesk van de NBA en is beantwoord door de NBA Helpdesk zelf. Andere vragen zijn aangeleverd en beantwoord door Auxilium, in samenspraak met de NBA Helpdesk.

Heeft u een vraag op vaktechnisch gebied? Meld deze bij de Helpdesk.

Gerelateerd

5 reacties

Ed Suiker

Beste Helpdesk,
Dankjewel voor deze verduidelijking.
Ik heb echter nog wel wat praktische vragen en/of opmerkingen.
Het span of control principe kan ik begrijpen maar ik begrijp niet dat het om headcount ipv fte's gaat. Als ik met 8 assistenten werk die allemaal 16 uur per week werken kan ik dat toch minimaal net zo goed handlen als 4 fulltime assistenten. Daarnaast vraag ik me af of de aanwezigheid van een (parttime) koffiedame mijn span of controle enorm zou aantasten.
Als adviseur voor kleine(re) accountantsorganisaties word ik regelmatig gebeld met vaktechnische vragen; wanneer is er nu sprak van frequent en tel ik dan als 1 mee of moet ik ook mijn collega's die evengoed de vragen (kunnen) beantwoorden meetellen?
Daarnaast vraag ik me af of het nu zinvol is om de fiscalist, jurist en pensioendeskundige die bij mij op de payrol staan als zzp'er te laten starten omdat ze dan niet meer meetellen als een van de personen betrokken bij de opdrachtuitvoering of bedrijfsvoering.
Zo maar wat extra vraagjes die bij mij opkomen.

Alle Bergsma

Overigens vind ik de gedachte van de NVKS, waarin jaarlijkse dossiertoetsing door een collega accountant staat, wel een goed idee.

Niet eens in de 6 jaar een toetsing, maar regelmatig een collega die meekijkt en kritisch is naar de toepassing van verslaggevingsregels en dossiervastlegging.

Alleen jammer dat bij de behandeling het vervolgens tijden gaat over de toepassing van het juiste regime vanwege de interpretatie van 5 personen die betrokken zijn...

Gelukkig hebben wij er 20 en hebben al jaarlijks een onderlinge review van dossier en verslaggeving.

#trotsopAA

Alle Bergsma

Nog mooier: "Het gaat om personen betrokken bij de uitvoering, zoals een koffiejuffrouw"

Prachtig!

Alle Bergsma

"Het gaat daarbij om vijf personen en niet om vijf fte."
Heerlijk!

1 accountant
2 assistenten
1 fiscaal/salaris medewerker
1 secretaresse
en een schoonmaakster op de loonlijst voor 4 uur in de week.
Helaas, geen klein regime.. Dat zijn er meer dan 5.

Laat staan dat je twee deeltijd secretaresses hebt.

Carel Verdiesen

Prima verduidelijking van deze toch wel vaak opkomende vraag.
Art 27 lid 2 geeft aan dat het "binnen" de accountantseenheid is. Hier wordt uitgelegd dat het gaat om de gehele accountantseenheid.
Voor de duidelijkheid: Het lijkt hiermee niet mogelijk om in een accountantskantoor de NVKS opdrachten aan te wijzen aan 2 plus 5 personen onder het verlichte regime en overige personen alleen maar aan niet-NVKS opdrachten te laten werken.
Die werkzaamheden moeten dus buiten de eenheid worden gebracht (in het netwerk?) en er moet geborgd worden dat die dan zeker niet bij de bedrijfsvoering van de andere eenheid betrokken zijn. Dat zou wel eens heel lastig kunnen zijn.

Reageren op een artikel kan tot drie maanden na plaatsing. Reageren op dit artikel is daarom niet meer mogelijk.

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.