Nieuws

Nederlanders weten nog weinig van privacyrisico's rondom AI

Nederland staat wereldwijd op een zesde plaats, wat betreft kennis over cybersecurity en online privacy. Zorgelijk is dat maar heel weinig Nederlanders zich bewust zijn van privacyrisico's rondom de inzet van AI op het werk.

Uit onderzoek van cybersecuritybedrijf NordVPN blijkt dat Nederlanders zich in het afgelopen jaar nauwelijks bewuster zijn geworden van cybersecurity en online privacy.

Nederlandse respondenten scoren wel hoog op het herkennen van verdachte streamingaanbiedingen (95 procent) en het aanmaken van sterke wachtwoorden (96 procent). Ze weten ook welke gevoelige gegevens je beter niet op social media deelt (91 procent) en hoe apparaten geïnfecteerd kunnen raken met malware (87 procent).

Bewustzijn is laag

Het bewustzijn rond digitale privacy en veiligheid is in ons land echter laag: slechts vijf procent begrijpt de privacygevolgen van AI op de werkvloer; dat is het laagste percentage van alle onderzochte landen.

Twaalf procent weet hoeveel metadata internetproviders verzamelen en negentien procent kan naar eigen zeggen een thuisnetwerk goed beveiligen. 23 procent van de respondenten snapt hoe ze wachtwoorden veilig op moeten slaan, dertig procent van de Nederlanders leest algemene voorwaarden en 35 procent kan phishingwebsites herkennen, aldus het onderzoek.

Litouwen scoort het beste

De hoogste score op het gebied van cybersecurity- en online privacybewustzijn is voor Litouwen, gevolgd door Singapore en India (gedeelde tweede plaats) en Polen en Finland (samen derde). Nederlanders herkennen verdachte aanbiedingen goed, maar besteden bijvoorbeeld te weinig aandacht aan het lezen van servicevoorwaarden.

“AI heeft het internet risicovoller gemaakt, maar de basisprincipes om veilig te blijven zijn niet veranderd. We worden steeds beter in het herkennen van oplichting, maar te veel mensen slaan nog steeds updates over of hergebruiken wachtwoorden. Dat zijn precies de fouten waar criminelen op inspelen”, aldus Marijus Briedis, chief technology officer (CTO) bij NordVPN.

Onderzoek

De National Privacy Test (NPT) van NordVPN is een jaarlijkse wereldwijde enquête, bedoeld om het bewustzijn rond cybersecurity en online privacy te meten. In 2025 werden ruim dertigduizend reacties uit 186 landen meegenomen in de analyse.

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.