Nieuws

PwC ziet omzet groeien, ondanks minder mensen

PwC Nederland heeft de omzet afgelopen jaar met anderhalf procent zien groeien naar bijna 1,1 miljard euro. Het operationeel resultaat steeg met bijna 19 procent. PwC heeft iets minder mensen in dienst dan vorig jaar, onder meer door inzet van AI en verplaatsing van werk naar internationale kenniscentra.

Dat blijkt uit het jaarbericht van PwC Nederland over het boekjaar 2024/2025. De omzet steeg het afgelopen boekjaar met 1,5 procent naar € 1.095,6 miljoen. Alle servicelines realiseerden omzetgroei; de omzet bij Assurance bedroeg € 418,7 miljoen, bij Tax & Legal € 303,7 miljoen en bij Advisory € 373,2 miljoen.

De omzetgroei bij PwC is lager dan in het vorige boekjaar, toen de organisatie 4,5 procent groei realiseerde. Bestuursvoorzitter Agnes Koops-Aukes stelt tegenover het FD dat één van de redenen daarvoor een ongunstige timing is bij de rotatie van grote opdrachten in de auditpraktijk. Enkele grote beursfondsen moesten door de rotatieplicht al per 2025 vertrekken als auditklant, terwijl andere pas in 2026 overstappen naar PwC, zo meldt de krant.

Ook de inkomsten uit duurzaamheidscontroles vallen lager uit dan verwacht, als gevolg van het Omnibusplan en minder bedrijven die volgens de CSRD over duurzaamheid moeten rapporteren.

AI

Op 30 juni 2025 werkten er 5.785 mensen bij PwC in Nederland, iets minder dan een jaar eerder (5.956). Volgens Koops-Aukes komt dat deels door de groeiende inzet van AI, bijvoorbeeld in de fiscale adviespraktijk en de audit.

Veel mensen binnen PwC maken inmiddels dagelijks gebruik van AI-tools, “waardoor we processen kunnen stroomlijnen en repetitieve taken verminderen, en tegelijkertijd de kwaliteit van ons werk verder kunnen verbeteren”.

Tegenover het FD geeft Koops-Aukes aan dat PwC kritischer wordt bij het aannemen van mensen. “Het piramidemodel gaat veranderen”, stelt zij, al is nog niet duidelijk hoe precies. “Er ligt een vraagstuk over hoe we er in de toekomst voor zorgen dat we voldoende ervaren medewerkers hebben.”

Kenniscentra

Ook het vaker gebruikmaken van internationale kenniscentra speelt een rol bij de bezetting. PwC zet vaker experts in vanuit kenniscentra in onder meer Egypte, Oost-Europa, Zuid-Afrika en India. “Collega's in Nederland en wereldwijd werken steeds vaker samen. Door hen gericht in te zetten en technologie optimaal te benutten, verbeteren we onze efficiëntie, geven we vorm aan de toekomst van ons personeelsbestand en helpen we onze klanten nog beter vooruit”, zo stelt de bestuursvoorzitter van PwC.

Ook Deloitte Nederland meldde recent bij de presentatie van de jaarcijfers een daling in medewerkers mede door inzet van kenniscentra, door dat kantoor aangeduid als ‘global delivery’.

Het aantal vrouwen aan de top nam toe binnen PwC. Het aantal nieuwe vrouwelijke partners steeg van 25,0 naar 41,7 procent en het aantal nieuwbenoemde vrouwelijke directors van 35,4 naar 47,1 procent, vergeleken met het vorige boekjaar.

Examenfraude

PwC bericht in het tegelijk gepubliceerde transparantieverslag ook over de dit voorjaar bereikte schikking met de Amerikaanse toezichthouder PCAOB, wegens geconstateerde examenfraude in de periode 2018-2022. De PCAOB legde PwC Nederland een boete op van 3 miljoen dollar.

Op basis van de uitkomsten van intern onderzoek heeft PwC naar eigen zeggen verschillende sancties opgelegd aan betrokkenen. “Deze maatregelen omvatten schriftelijke waarschuwingen, financiële boetes, degradatie en ontslag.”

Ook zijn de nodige herstelmaatregelen doorgevoerd, zoals “een gedragscode voor leren, verbeteringen bij het aanbieden van bepaalde trainingsprogramma's en het instellen van controlemechanismen om mogelijk wangedrag te identificeren”. Indien nodig kunnen nog aanvullende maatregelen volgen.

Sinds maart staat PwC vanwege de kwestie onder verscherpt toezicht van de AFM. “Dit betekent dat de toezichthouder ons proces om de kwestie te verhelpen, inclusief de onderliggende oorzaken, nauwlettend volgt.”

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.