Nieuws

Importheffingen Trump remmen Nederlandse economie

De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op 2 april heeft aangekondigd, remmen naar verwachting de economische groei van Nederland.

Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB), op basis van een studie naar de effecten van de handelstarieven. De Nederlandsche Bank (DNB) brengt gelijktijdig een eigen onderzoek naar buiten, met vergelijkbare conclusies.

De tarieven leiden volgens het CPB tot hogere kosten en veel onzekerheid voor bedrijven. Daardoor dalen de investeringen en de export, wat zorgt voor een lagere groei. Het bruto binnenlands product (bbp) valt volgens het CPB door de heffingen eind 2026 naar verwachting 1 procentpunt lager uit.

Gevolgen beperkt

Door de dalende koers van de Amerikaanse dollar zijn de gevolgen van de heffingen voor de inflatie in Nederland echter beperkt. Als de Europese Unie terugslaat met importheffingen op goederen uit de VS zal dat leiden tot hogere invoerprijzen voor Nederland, maar ook het effect hiervan op inflatie is waarschijnlijk niet heel groot. Daarbij heeft het CPB geen rekening gehouden met verder oplopende onzekerheid bij bedrijven en investeerders. Terugslaan zal in dat geval nog grotere gevolgen kunnen hebben.

De gevolgen voor de Nederlandse economie zijn volgens het CPB op de lange termijn echter kleiner dan op de korte termijn. Dit komt doordat bedrijven meer tijd hebben om zich aan te passen en om alternatieve afzetmarkten te vinden.

Voor sectoren zijn de uiteindelijke gevolgen verschillend. Op de langere termijn zal de industrie last houden van de verslechterde concurrentiepositie ten opzichte van de VS, maar dienstensectoren kunnen juist profiteren.

Interne markt versterken

Ook DNB keek naar de effecten van de importheffingen op de Nederlandse economie. De conclusies waren nagenoeg gelijk aan die van het CPB. Zo verwacht ook DNB dat de importheffingen volgend jaar leiden tot een daling van de economische groei met ongeveer 1 procentpunt. Ook voorziet de centrale bank dat de impact op de inflatie beperkt blijft "tot enkele tienden van een procentpunt".

In het licht van de handelsoorlog benadrukt DNB dat het voor de Nederlandse economie van cruciaal belang is dat de Europese interne markt wordt versterkt. Dat kan door handelsbelemmeringen binnen de Europese Unie te minimaliseren. Daardoor wordt een interne markt gecreëerd met voldoende schaal en afzetmogelijkheden "waar bedrijven, consumenten en de economische groei van kunnen profiteren", aldus DNB.

Trump gaat door met handelsbeleid

President Trump erkent ondertussen dat zijn handelsbeleid hem politiek in gevaar kan brengen, maar is desondanks vastbesloten door te gaan. Dat liet hij weten in een interview met de Amerikaanse nieuwszender NewsNation. Trump vertelde daarin ook dat hij geen haast wil maken met handelsdeals om beleggers gerust te stellen.

Het handelsbeleid en de kritiek daarop zouden ertoe kunnen leiden dat Trumps Republikeinse partij de controle over het Huis van Afgevaardigden verliest na de tussentijdse verkiezingen. Die staan gepland voor volgend jaar. Trump blijft er echter bij dat hij het land probeert te redden met het beleid dat hij voert.

Toenadering

Ondertussen zoeken landen wereldwijd toenadering tot de VS, om tot een handelsovereenkomst te komen. Trump gaf in het interview aan dat hij "potentiële deals" had met Zuid-Korea, Japan en India, maar dat hij "minder haast" had vanwege de goede uitgangspositie van de VS.

Een door de Chinese staat gesteund mediakanaal meldt dat de VS contact hebben gezocht met China om te praten over de grootschalige handelstarieven. De VS hebben op de import van veel Chinese goederen een heffing van 145 procent ingevoerd. China reageerde daarop met heffingen van 125 procent op import uit de Verenigde Staten.

Senaat

Een verdeelde Amerikaanse Senaat verwierp op 30 april jl. het laatste voorstel om de tarieven van Trump te blokkeren. De Senaat stemde met 49 tegen 49 gelijk over een resolutie om een einde te maken aan de stortvloed aan aankondigde importheffingen. Volgens de regels van de Senaat werd de maatregel verworpen vanwege de gelijkstand.

Drie Republikeinse senatoren stemden mee met de Democraten om de resolutie te steunen en een einde te maken aan de nationale noodtoestand, die Trump uitriep voor het rechtvaardigen van de heffingen.

Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel is de Amerikaanse economie in de eerste drie maanden van 2025 met 0,3 procent gekrompen. Dit heeft vooral te maken met een overvloed aan geïmporteerde goederen, waarmee Amerikaanse bedrijven de naderende importheffingen wilden opvangen.

Bron: ANP

Gerelateerd

Aanmelden nieuwsbrief

Ontvang elke werkdag (maandag t/m vrijdag) de laatste nieuwsberichten, opinies en artikelen in uw mailbox.

Bent u NBA-lid? Dan kunt u zich ook aanmelden via uw ledenprofiel op MijnNBA.nl.